Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Nadějné Dukovany

S novými jadernými bloky už prý není třeba spěchat

Únavná mnohaletá debata o stavbě dalších jaderných elektráren dospěla minulý týden k nadějnému obratu. Rozhodnutí, slibované původně do konce letošního roku, se odkládá. Vláda podle premiéra nechce jít do „avantýry za stovky miliard“ bez toho, že by si problém nejdřív zmapovala v širších souvislostech.

Z premiérova překotného projevu nelze – jako obvykle – s jistotou vyčíst, jaké úmysly v této zásadní věci skutečně má. Za dobu svého působení v politice si v oblasti energetiky držel karty těsně u těla a na otázky ohledně jaderných bloků vždy odpovídal kuse a vyhýbavě. Budování reaktorů dosud spíš podporoval, ale bez toho, že by vysvětlil, jak překonat hlavní překážky na této cestě. Nyní mluví o „složité materii na úrovni expertů“ a slibuje, že vláda přehodnotí celou energetickou koncepci, včetně úvah o využití plynu nebo obnovitelných zdrojů. Protože „svět se zkrátka mění“.

Jádro – navzdory slabinám, jejichž velikost v čase roste – má v Česku mnoho zastánců, mimo jiné prezidenta a komunisty, podporující Babišovu vládu. Bylo by tedy předčasné sázet na to, že premiér nyní úplně otáčí. Máme-li ale jeho poslední slova brát vážně, dá se v nich najít jistá naděje, že o mnohamiliardových výdajích se bude rozhodovat přece jen o něco uvážlivěji, než bylo dosud zvykem.

Riziková investice

Babiš zaujal minulý týden hlavně nápadem získat čas tím, že se protáhne životnost elektrárny Dukovany. Její čtyři bloky se připojovaly k síti ještě za socialismu a dosud se počítalo s…

I_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 661
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte