Pro ty, kteří si myslí, že je Donald Trump legrační Neználek a jenom se nějak trefil do nálady voličů nebo měl v roce 2016 prostě štěstí, byl uplynulý měsíc poučný. Trump během něj prokázal geniální politické instinkty. Když se zkombinují s nelítostnou „nemorálností“, což je termín použitý v anonymním eseji v The New York Times jedním z jeho spolupracovníků, stává se z Trumpa hrozivý soupeř.

Před Trumpem se rozkládá dobře známá politická krajina. Strana, která drží Bílý dům, se tradičně potýká s nízkou účastí u kongresových voleb v polovině prezidentského volebního období. Trump to ale nepřijímá jako danost a snaží se situaci agresivně čelit. Obvykle oddělené volby do Senátu a Sněmovny reprezentantů se mu podařilo změnit v jedno celoamerické klání, jehož agendu stanovil on sám.

Prvním bodem je migrace. Důvod je zřejmý, toto téma dokáže jeho voliče vybudit jako žádné jiné. Trump vede svou kampaň neúnavně tímto směrem a lživě podsouvá demokratům, že pokud zvítězí oni, otevřou hranice a pustí každého dovnitř.

Ke zdůraznění rozdílu mezi sebou samým a demokraty prezident využil dav migrantů z Hondurasu. A protože republikáni jsou ještě stále vysoce motivováni strachem z terorismu, Trump přidal i obvinění, že se v migrační koloně nacházejí „lidé z Blízkého východu“. (Zaprvé, pro takové tvrzení neexistuje důkaz, což připouští i samotný Trump, a zadruhé, i kdyby to byla pravda, naznačovat, že každý člověk z Blízkého východu je terorista, je sprostá urážka.) A zatímco média…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte