Janišov
Učiněný ráj na zemi. (Janišov) • Autor: Matěj Stránský

medved-mapa

Nejznámějším obyvatelem Valašska je aktuálně zhruba pětiletý medvěd, který se už přes měsíc potuluje po tamních kopcích a lesích. Šelmy tu nejsou žádná vzácnost, tady u hranic se Slovenskem žijí rysi i vlci. A ani medvěd, na výpravě ze slovenské strany hor, zpravidla nebudí nějaké mimořádné vášně. Tenhle mladý samec za sebou ale zanechává zabité ovce a kozy a veřejnost značně zneklidňuje jeho evidentní nebojácnost v kontaktu s lidmi. Všem je prostě jasné, že tohle soužití fungovat nebude, a místní řeší složitý rébus. Hejtman mluvil o zastřelení, ochranáři o tom, že něco takového je nelegální – jak divokého návštěvníka z kraje pokud možno šetrně vyprovodit?

Hodně štěstí

Zřejmě nikdo v kraji dnes o zatoulaném medvědovi neví víc než Michal Bojda. Zoolog z Hnutí Duha, který žije v Lidečku, jedné ze zdejších vesnic, je zvířeti v patách už čtyři týdny a v hlavě nosí mapu jeho současného pohybu. Ta se kreslí s jednodenním zpožděním, vždy podle toho, kdy nějaký člověk ohlásí, že medvěda viděl, nebo za sebou zvíře zanechá stopu v podobě potrhaných ovcí. V kufru starého renaultu vozí sádrové odlitky stop a také krabičku pro případ, že by některý z nažhavených místních myslivců medvěda zastřelil – baňky na odběr krve a dalších vzorků pro analýzu DNA, aby se zoologové aspoň dozvěděli něco víc o medvědí populaci, která žije nedaleko na Slovensku. „Nechci mu dávat jméno. Bylo by trochu hloupé, stát nad ním a říkat si: ,No, tak tady je…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte