Zleva Myslbekova Blahoslavená Anežka, zprava Abatyše od Franze Metznera. Dvě busty od dvou národních klasiků vítají návštěvníky ve vstupu do nové stálé expozice Národní galerie v Praze, která se minulý týden otevřela ve Veletržním paláci pod názvem První republika. Jde o přelomový počin nejen v českém výstavnictví: onen druhý klasik byl totiž až doteď vnímán jako český Němec, jehož dílo sice vznikalo na našem území, svou povahou se ale natolik odlišuje od české produkce, že se do ní nedá zařadit. Národní galerie nyní dokazuje, že to lze udělat velmi snadno.

Novou expozici totiž pojala jako mozaikovitou procházku nejznámějšími galeriemi, které v Československu fungovaly v letech 1918–1938 v čele s Moderní galerií, předchůdkyní dnešní Národní galerie. Ta měla v oněch letech pro naši největší menšinu svůj důležitý německý odbor. Díky němu se nám ve sbírkách zachovala nejen díla Franze Metznera, který se postaral o výzdobu památníku bitvy národů v Lipsku, ale i třeba podobně slavné česko-německo-rakouské sochařky Mary Duras.

Je dobré si přiznat, že se aktuální Národní galerie ještě nestačila úplně dostat z letité krize způsobené vedením Milana Knížáka. Například se musí nadále obejít bez šéfa či šéfky Sbírky moderního a současného umění, jež sídlí právě ve Veletržním paláci. Do konkurzu se jí totiž nedávno přihlásil jen jeden člověk a toho si nevybrala. Na příkladu První republiky je nicméně vidět, jak mílovými kroky galerie směřuje k lepšímu.

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1652

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte