43-profil-banksy
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Svět výtvarného umění je největší fór pod sluncem,“ poznamenal v roce 2008 v rozhovoru pro The New Yorker britský umělec známý jako Banksy. Po deseti letech se jeho slova potvrzují. Díky „memům“ kolujícím po internetu se před pár dny globálně zpopularizoval jeho nejnovější vtípek: v aukci v londýnské Sotheby’s nechal krátce po odklepnutí částky 1,042 milionu liber za své plátno Dívka s červeným balonkem toto dílo do poloviny rozřezat skartovačkou ukrytou v rámu.

Jakmile se Banksy k diverzní akci přihlásil a dílo přejmenoval na Lásku v odpadkovém koši, jeho nová (před veřejností anonymní) majitelka prohlásila, že si artefakt i přes částečné zničení ponechá. „Zpočátku jsem byla šokovaná, ale uvědomila jsem si, že mohu sama přispět do dějin umění,“ nechala se slyšet skrz aukční síň, zatímco odborníci odhadují, že se tím hodnota obrazu zdvojnásobila. Minimálně: soudě podle reakcí firem jako Ikea či Lidl, které Banksyho akci okamžitě použily ve svých reklamních kampaních, z výtvarného díla se stal přes noc virál těžce vyčíslitelné hodnoty.

Pro člověka ne zcela zběhlého na trhu s výtvarným uměním to všechno může znít úsměvně. Pojďme se tedy ve světle posledních událostí skutečně zasmát.

Rozumná investice a honba za kultem

Banksyho díla se poprvé objevují už počátkem devadesátých let v ulicích Bristolu. Jeho ironické, společensky kritické práce stříkané přes šablony na zdi se záhy proslavily a v roce 2006 je na výstavě Na hraně zákona v…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1790

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte