Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Vyvézt smutek do vesmíru

Jeden z prvních horkých kandidátů na Oscara hledá vytržení i nový smysl v přistání na Měsíci

62_foto Universal pictures

Co se konspiračních teorií týče, patří ta o Měsíci k těm nejpopulárnějším. Podle ní Američané zfalšovali první přistání z roku 1969, aby vyhráli ve vypjaté atmosféře studené války vesmírný závod se Sověty. Ve filmu První člověk však není pro pochybnosti místo. Režisér Damien Chazelle posílá diváka na Měsíc, aby bez výhrad přijal, že tam Neil Armstrong byl.

Jakýmsi leitmotivem filmu by mohl být slib amerického prezidenta J. F. Kennedyho ze začátku šedesátých let, že dostane astronauty na Měsíc ne proto, že je to snadné, ale protože je to těžké.

Obtížnost se tu přitom neměří technologickou náročností kosmického programu a genialitou těch, kdo se na něm podíleli, jako to třeba dělá starší Apollo 13. V Prvním člověku je vše osobnější, jak se snímek soustředí na hrdinův život a soukromí poznamenané tragédií. Vizuálně pohlcující snímek, o němž se mluví jako o horkém kandidátovi na Oscara, ukazuje nově tíhu a tragédii na cestě k nepředstavitelnému. Pro ambiciózní film od ještě ambicióznějšího režiséra je určující slovo intimní.

Zároveň se snaží fungovat jako kinematografický simulátor, který bere diváka na cestu s Armstrongem, jak je to jen možné. Aby s ním zažíval alespoň zlomek pocitu klaustrofobie, úžasu, fascinace, pokory. Národní mytologie standardně spojovaná s vesmírným programem zde ustupuje do pozadí, přesto má První člověk zajímavý politický rozměr. Film stejnou měrou starosvětský (ve vyprávění a nostalgii) jako moderní (ve…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
Respekt_42_2018
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte