62_foto Universal pictures

Co se konspiračních teorií týče, patří ta o Měsíci k těm nejpopulárnějším. Podle ní Američané zfalšovali první přistání z roku 1969, aby vyhráli ve vypjaté atmosféře studené války vesmírný závod se Sověty. Ve filmu První člověk však není pro pochybnosti místo. Režisér Damien Chazelle posílá diváka na Měsíc, aby bez výhrad přijal, že tam Neil Armstrong byl.

Jakýmsi leitmotivem filmu by mohl být slib amerického prezidenta J. F. Kennedyho ze začátku šedesátých let, že dostane astronauty na Měsíc ne proto, že je to snadné, ale protože je to těžké.

Obtížnost se tu přitom neměří technologickou náročností kosmického programu a genialitou těch, kdo se na něm podíleli, jako to třeba dělá starší Apollo 13. V Prvním člověku je vše osobnější, jak se snímek soustředí na hrdinův život a soukromí poznamenané tragédií. Vizuálně pohlcující snímek, o němž se mluví jako o horkém kandidátovi na Oscara, ukazuje nově tíhu a tragédii na cestě k nepředstavitelnému. Pro ambiciózní film od ještě ambicióznějšího režiséra je určující slovo intimní.

Zároveň se snaží fungovat jako kinematografický simulátor, který bere diváka na cestu s Armstrongem, jak je to jen možné. Aby s ním zažíval alespoň zlomek pocitu klaustrofobie, úžasu, fascinace, pokory. Národní mytologie standardně spojovaná s vesmírným programem zde ustupuje do pozadí, přesto má První člověk zajímavý politický rozměr. Film stejnou měrou starosvětský (ve vyprávění a nostalgii) jako moderní (ve…

Respekt_42_2018
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt_42_2018
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte