Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Limetková okupace

Už zase obsadili Prahu. Stejně jako tenkrát projela Vinohradskou třídou bojová vozidla. Nocí opět znělo temné dunění. Ráno se zjistilo, že to byl omyl – elektrické koloběžky na rozdíl od tanků neduní. Zato jich jsou tisíce a zaplavily celou Prahu. Místo rudé invaze limetkově zelená. A místní obyvatelstvo? Okupanty nadšeně vítá. Pamětnice z jednoho vinohradského činžáku, kde hrdě uchovávají stopy po sovětských kulkách, hned volá další kamarádce-pamětnici. Organizují odboj a shromažďují informace.

Zelenkavá armáda Lime, firma z Kalifornie, se rozhodla ovládnout nejen Prahu, ale celý svět sdílenými elektrickými koloběžkami. Už má obsazeno zhruba sto amerických a devět evropských měst plus padesát univerzitních kampusů. Jak to funguje? Perfektně jako kulomet. Každý, kdo má staženou aplikaci, vidí na mobilu, kde se koloběžky nacházejí, nasedne a jede. Je to zábavné, rychlé a zelené a není divu, že to místní obyvatelstvo zbavilo rozvahy. Zrádci, cedí pamětnice mezi zuby, když z vinohradské cukrárny vyhlížejí na ulici, kudy každou chvíli prosviští typ s vlajícími vlasy. I když by správně měl mít přilbu.

A to je právě ten problém. Každý, kdo si půjčuje koloběžku, musí odsouhlasit, že bude mít přilbu a chovat se bezpečně. A klidně to odsouhlasí, jen aby se už mohl řítit ulicemi. Stejně tak podmínky, v nichž se firma vzdává odpovědnosti za případnou újmu. Nadšení plus elektrická baterie mu dávají sílu tanku. V USA zaznamenali již dvě smrtelné nehody koloběžkařů.

Pamětnice…

Respekt_42_2018
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt_42_2018
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1216
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte