Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Není to marná podívaná

Až se bude sestavovat seznam politických rozhodnutí, která nejvíc poznamenala tvář svobodného Česka, tohle by nemělo chybět.

Na začátku stála pozoruhodná časová shoda. Když se 19. ledna 2007 scházela Poslanecká sněmovna k hlasování o důvěře druhé vládě Mirka Topolánka, foukal ten samý den v Česku velký vítr. Na Šumavě dokonce tak velký, že vyvrátil nejvíc stromů od velkého polomu v roce 1868.

Vláda ODS, lidovců a Strany zelených díky dvěma přeběhlíkům ze sociální demokracie důvěru dostala a čerstvě potvrzeného ministra životního prostředí Martina Bursíka čekalo druhý den v úřadě rozhodnutí, jak si poradit se dřevem, které leží na Šumavě.

Vedení národního parku se tehdy po několika týdnech přiklonilo k ekologickým aktivistům, kteří nabádali nechat v nejcennějších zónách ležet padlé stromy tam, kde jsou. Pustit dřevorubce s těžkými stroji do míst, která chtěl národní park držet jako bezzásahová, nedávalo z jejich pohledu smysl.

Šumavské obce, dva kraje a jihočeští politici v Praze zlobbovaní spřátelenými podnikateli protestovali a tvářili se ustaraně, že se v polomech rozmnoží kůrovec a Šumavu zlikviduje. Čekalo se na rozhodnutí Bursíka. To padlo necelé dva měsíce po orkánu Kyrill. Bursík prohlásil, že spoušť po orkánu je pro jádrové části Šumavy vlastně šance, jak se zbavit…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
obal 41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

2007-1057-vobr-svehla.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 1999
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte