demobilizacni centrum mutobo pro byvale vojaky FDLR, rwanda, 4.5.2010
Autor: Matěj Stránský

Zhruba jednou za čtrnáct dní se stavuji u Aliho ve stánku na křižovatce pro kredit do telefonu. Kromě toho u něj člověk sežene sardinky v konzervě, kokakolu, porcované nescafé, jednorázové žiletky na holení a sunar od Nestlé ve velkých kilogramových pikslách. Zrovna Aliho prosím, ať mi vrátí v drobných, abych měla na almužnu (podle Koránu se mi vrátí dvakrát), když vtom se kolem prožene asi tucet odhadem sedmiletých capartů, kteří unisono francouzsky skandují: „Chinois! Chinois!“ (Číňan! Číňan!)

Široko daleko žádného Číňana nevidím, takže pokřik byl očividně určený mně. Bizarní situace se mi nestala poprvé. Když jsem se před časem se dvěma německými kolegy šla projít v rýžových polích u řeky, jednom z mála míst, kde se v Niamey dá vyrazit na příjemnou procházku, volaly na nás děti skotačící v zavlažovacím kanále čínský pozdrav: „Ni čchao!“ Rozpačitě jsme se na sebe podívali.

Podotýkám, že mám světlé vlasy do zrzava, nikdy by mě nenapadlo, že si mě africké dítě splete s Asijcem. Na druhou stranu místní oplývají schopností, pro většinu z nás téměř nepochopitelnou, s naprostou samozřejmostí rozeznat etnický původ nejen ostatních Nigeřanů, ale také jednotlivých etnik z Mali, Nigérie, Čadu atp. Ruku na srdce, kdo z nás rozezná Senegalce od Keňana? Ten rozdíl bude totiž zhruba podobný jako mezi Evropanem a Asijcem…

obal 41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal 41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte