Taborska_Besa_prebal01_aufriss.indd
Dita Táborská: Běsa

Dita Táborská rok po dobře přijatém debutu Malinka vydala pokračování. Opět rozsáhlý román, který časově postihuje to, co se stalo před Malinkou a po ní. A jen těžko lze číst knihy odděleně. Název Běsa je složen z prvních slabik jmen hlavních hrdinek, dvojčat Běly a Sabiny, s nimiž se čtenář poprvé setkává v době dospívání v osmdesátých letech. Jejich matka má coby samoživitelka hluboko do kapsy, proto se nechává vydržovat ženáčem, kterému hořce přezdívá kádrovák menstruačního cyklu. Autorka šetří dobovými reáliemi, přesto zachycuje lhostejnost k veřejnému dění a neodbytnou touhu po nedostatkovém zboží závěru normalizace lépe než seriál Vyprávěj.

K dvojčatům, z nichž se vyprávění následně ujímá Sabina (Běla se propadá do drogové závislosti), přibývají další postavy a prostředí. Nejsilnější je linie z krajanské vesnice Bohemka na Ukrajině, která plynule přechází do divokých devadesátek v Praze mezi ilegální zahraniční dělníky. Už ne tak jasně, ale kompozičně stále logicky, je sem vklíněno třeba nemocniční prostředí. Táborská jako by dokazovala, že si umí pohrát s každým charakterem, sesbírat věrohodné detaily, použít vhodné stylistické prostředky, aby ve výsledku svedla všechna vlákna k Malince, hlavní postavě první knihy. Aby zodpověděla, proč je adoptovaná žena tak destruktivní a které z dvojčat je její biologickou matkou.

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte