23A_jaros
Miloš Zeman • Autor: Milan Jaroš

Zatímco Jiří Drahoš objíždí Česko a burcuje na poslední chvíli voliče, aby mu dali hlas v druhém kole prezidentské volby, Miloš Zeman se stáhl do ústraní. Na veřejnosti minulý týden vystoupil jen dvakrát, poprvé když odemykal jako jeden z klíčníků korunovační klenoty a pak když promluvil v předtočeném rozhovoru na televizi Barrandov. Hodně času strávil na zámku v Lánech, kde o samotě promýšlel strategii, jak porazit svého vyzyvatele.

Blíž u dveří

Do lánského zámku Zeman zamířil hned po sobotním oznámení výsledků voleb, které nedopadly podle jeho představ. Ještě před Vánocemi jeho tým odhadoval, že by současný prezident mohl získat více než padesát procent a vyhrát tak už v prvním kole. Zemanův reálný výsledek byl ale mnohem nižší, jen třicet osm procent, což ho zaskočilo. Po tiskové konferenci a krátké schůzce s podobně překvapenými spolupracovníky hlava státu opustila Prahu.

Prezident se do lánské samoty uchyloval pokaždé, když měl nějaký problém. V klidu svého venkovského sídla mohl mimo politický ruch velkoměsta soustředěněji zvažovat další postup. Při milovaných toulkách po lánské oboře, na nichž ho kvůli necitlivosti nohou vozil malý elektrický vozík, pak k tomu většinou načerpával energii. Teď však počasí jízdám v otevřeném vozidle nepřeje, takže Zeman přemítal zavřený ve svém rezidenčním bytě.

Doprovod mu dělala ochranka, která se už minulý rok posunula blíže jeho dveřím. Zatímco dřív bodyguardi seděli v přízemí zámku, již několik měsíců mají…

I_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra-stihly kopie

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte