Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Putování jednoho slona

Jediný portugalský držitel Nobelovy ceny José Saramago (1922–2010) se mezinárodně prosadil až po šedesátce díky historickému románu Baltasar a Blimunda (1982) a český překlad příběhu o lásce v kulisách barokního Portugalska se v roce 2002 stal jeho prvním u nás vydaným dílem. Následoval další slavný román Slepota (1995, česky 2010) a Saramagovo poslední dílo Kain (2009, česky 2011). Nyní se v češtině představuje Putování jednoho slona,  podle mnohých jeho nejoptimističtější dílo - v něčem typické a v něčem velmi odlišné.

Autora k němu inspirovala večeře v salcburském hotelu Elefant, kde si všiml dřevěných sošek zobrazujících jakousi pouť Evropou. Šlo o cestu živého daru pro Maxmiliána II. Habsburského, jejž v roce 1551 odeslal z Lisabonu jeho bratranec portugalský král Jan III. Saramago se tak dostal k bizarnímu příběhu, který přetavil ve zdánlivě lehké a veselé vyprávění o dobrodružné cestě slona Šalamouna a jeho vodiče Subhra. Zároveň tu však prosvítají autorovy kritické postoje k tehdejším vládcům a institucím v čele s katolickou církví. Tentokrát nicméně nejde o zběsilé tepání, které se dá čekat od marxisty a anarchisty, proti jehož ocenění Nobelovou cenou protestoval Vatikán. Saramago zde se svými ideovými nepřáteli bojuje humorem a takřka vlídnou ironií. Příběh exotického zvířete putujícího venkovem podává s jazykovou i vypravěčskou hravostí včetně zvláštní interpunkce, přitom se mu podařilo jakoby mimochodem zachytit i nuance…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte