29_foto Iris Koppelhuber
Krása ve víru emocí. (Jedna z vítězných fotografií)

Každoroční fotografická soutěž pro amatérské nadšence v Přerově dostala letos nečekaně emotivní náboj. Zadání přitom znělo nevinně – vystihnout jeden běžný den.

Za přerovským pozdvižením stojí fakt, že soutěž vyhrály fotografie zachycující život místních Romů od osmadvacetileté Rakušanky Iris Koppelhuber. Po zveřejnění výsledků hlasování, které probíhalo na městském webu a kde pro vítězku hlasovalo přes tisíc lidí, se mezi obyvateli zvedla vlna nesouhlasu. Kritikům oficiálně vadilo, že vítězka má na fotografování vystaven živnostenský list, což je dle nich v rozporu s pravidly. Na sociálních sítích a při stížnostech na radnici se ovšem objevil poněkud tíživější důvod: místní si stěžovali, že na vítězných snímcích jsou výhradně místní Romové. „Série pojmenovaná Humans of Přerov prý nevypovídá o lidech v Přerově, když zvěčňuje jen Romy,“ shrnuje argumenty kritiků tisková mluvčí radnice Lenka Chalupová. „Soutěž pořádáme od roku 2010 a nikdy jsme takové vzedmutí emocí nezažili.“

Situace se vyhrotila natolik, že oprávněnost výhry musela posuzovat městská rada. Její členové v půlce srpna rozhodli, že první místo včetně finanční odměny pěti tisíc korun zůstane v rukou Iris Koppelhuber – a důvody kritiky označili za nepodstatné. „Vítězka nám donesla daňové přiznání a prohlášení, že živnost neprovozuje, není tedy profesionální fotografkou. A pokud se jedná o to, kdo byl na fotografiích zachycen, to bylo jen na rozhodnutí fotografa,“ rekapituluje závěr Chalupová.

[pull-quote…

I_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte