Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Nechceme nový kolonialismus

Nejstarší premiér světa je zpátky v čele Malajsie se smělým plánem: omezit čínský vliv

37-profil-mahathirmohamed
Mahathir Mohamad • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Na jihu Malajsie staví právě teď desítky jeřábů zbrusu nové velkoměsto. Na čtyřech uměle vytvořených ostrovech o rozloze dvaceti čtverečních kilometrů vzniká Forest City, futuristická metropole inspirovaná městem Dubaj s lesklými mrakodrapy, písečnými plážemi a dokonale zastřiženým zeleným trávníkem. Po přestřižení pásky tu má žít 700 tisíc lidí a odkud se vezmou, to je každému jasné: projekt nastartovaný za vlády bývalého malajsijského premiéra Nadžíba Razaka byl od začátku koncipován jako luxusní domov pro bohaté Číňany, staví ho čínský developer a také dvě třetiny dosavadních kupců tvoří Číňané.

Jenomže v čele Malajsie nedávno stanul nový premiér, který to vidí jinak. Třiadevadesátiletý politický veterán Mahathir Mohamad, který se po patnáctileté pauze vrátil do vrcholné politiky a v květnu senzačně vyhrál volby, se během kampaně netajil tím, že se mu představa nové čínské enklávy na malajsijském území vůbec nelíbí – stejně jako další čínské megaprojekty v jeho zemi. „Tohle nejsou čínské investice, to je čínské osidlování,“ strefoval se do Forest City během své předvolební kampaně. Minulý týden pak před novináře předstoupil se suverénním prohlášením: Byty ve Forest City nebudou smět kupovat cizinci. „Cizincům, kteří tu budou chtít bydlet, nedáme víza,“ řekl suše Mahathir. Nejstarší premiér světa těmito sliby pokračuje v odvážné jízdě, jejímž cílem je omezit rostoucí vliv obřího souseda, ale zároveň ho příliš nenaštvat.

Říkáme jasné ne

Ještě větší poprask…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 438
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte