Music Streaming Service Spotify
Autor: Photothek via Getty Images

Tak je možné, že mě někdo tak dobře zná? Jak to, že někdo tak dobře ví, co by se mi mohlo líbit? Hudební playlist Discover Weekly, který nabízí streamovací služba Spotify, vzbudil v době svého uvedení před třemi lety obdivné reakce. Třicet nových písní, které se objeví každé pondělí v příslušné složce, dokáže Spotify vytvořit každému ze svých 180 milionů uživatelů přímo na míru. Jako kdyby vám týden co týden vyráběl dvouhodinovou kompilaci skladeb dobrý přítel: zná vaše tajemství, lásky, slabosti i zlozvyky a rozumí vašemu vkusu jako nikdo jiný. S jedním drobným detailem: ten přítel je plně automatizovaný proces programů a algoritmů.

„Mezi 35 miliony skladeb a více než dvěma miliardami playlistů se něco najde pro každého,“ propaguje své bohatství švédský hudební gigant. Vtip je ale právě v tom, jak z této záplavy písní vybrat ty pravé. Což je schopnost, která se přímo dotýká největšího úskalí digitálního věku, kdy množství informací zdaleka převyšuje naše možnosti je obsáhnout. „Žijeme v době supernadbytku, máme příliš mnoho věcí a příliš mnoho možností na výběr. V minulých dvou letech lidstvo nahromadilo a vytvořilo více dat než za celou dosavadní historii,“ popisuje v knize Curation: The Power of Selection in a World of Excess (Kurátorství: Schopnost výběru ve světě plném přebytku) britský vydavatel a esejista Michael Bhaskar. „Jsme svědky toho, jak hlavní hodnotou ekonomiky přestává být výroba a stává se jí výběr.“

[image id=„200164449“ caption="Mezi 35…

I_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1449

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte