Na posledním jednání pražského zastupitelstva, těsně předtím než na primátorském postu definitivně skončí Adriana Krnáčová (ANO), se bude nečekaně hrát o důležitou věc. Krnáčová chce společně s dalšími radními v září prosadit, aby pražští politici parlamentu navrhli změnu památkového zákona. Experti z branže však varují, že požadavek primátorky na škrtnutí dvou odstavců může ohrozit dosavadní systém péče o české památky.

Dnes má pražský magistrát, konkrétně úředníci jeho odboru památkové péče, povinnost vyžádat si ke každému projektu v historické lokalitě hlavního města písemné vyjádření od Národního památkového ústavu (NPÚ), státem zřízené instituce odborníků v otázkách památkové péče. To chce primátorka nyní změnit a NPÚ z procesu posuzování úprav chráněných objektů vyřadit.

„Jde o zjednodušení celého procesu. V podstatě ubude jeden byrokratický krok, který je zjevně navíc, protože o ochranu památek se stará už magistrátní odbor památkové péče,“ uvedla pro Českou televizi Krnáčová.

Krok pražských politiků jde ale podle kritiků proti smyslu památkové péče. I když stanovisko ústavu není pro Prahu závazné, podle památkářů hraje při posuzování důležitou roli. „Názor Národního památkového ústavu je názorem na Praze nezávislé instituce,“ namítá tiskový mluvčí NPÚ Jan Ciesler. „Často tak slouží k nalezení kompromisu mezi veřejným zájmem a soukromým zájmem developerů.“ Zároveň se také často stává, že se stanoviska magistrátu a NPÚ rozcházejí, a veřejnost pak do rukou…

I_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte