Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Vzpomínky na ’68

Co jsme se o sobě minulý týden dozvěděli

České pořekadlo „Všechno špatné je pro něco dobré“ se minulý týden nepochybně naplnilo. Mnohdy dojemné vzpomínání na statečnost Čechoslováků během přepadení země vojsky Varšavské smlouvy tu a tam přerušil hlučný i tichý protest. Při pietní akci u Českého rozhlasu lidé hlasitě vypískali premiéra, prezident se rozhodl ostentativně mlčet a komunisté i po padesáti letech bojovali s termínem okupace. To všechno nám připomnělo, že vzpomínat na minulost můžeme srdcem, ale vedle toho je třeba myslet na budoucnost s chladnou hlavou.

Nevyhráli

Akce na připomínání událostí srpna 1968 se Čechům podařily. Patos nepřekrýval faktické informace o tom, co se tu odehrávalo, veřejnoprávní média připravila špičkové pořady, které vyvolaly velký ohlas, ale ani většina soukromých médií nezůstala pozadu. Svým způsobem bylo těžké tématu uniknout, což je dobře, protože další a další výzkumy nám potvrzují, že své moderní dějiny moc neznáme.

Autor těchto řádek potkal v tramvaji čtyři malé kluky, kteří si povídali o tom, co by tehdy dělali oni. Z toho nelze dělat zevšeobecňující závěry, ale zkrátka téma se stalo celospolečenským v míře, jaká se nám většinou úplně nedaří.

Největšího ocenění se při vzpomínání dočkali ti, kteří riskovali, bojovali, nevzdávali se. Ať už to byli zaměstnanci Československého…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1930
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte