Fakt, že historické ankety ukazují menší znalost novodobých dějin u mladší generace Čechů než u dospělých, patří k tuzemským evergreenům. Aktuálně debatu na toto téma rozvířil letní průzkum agentury Median pro ČT, ve kterém více než třetina Čechů ve věku 18–34 let nedokázala odpovědět na otázku, co se stalo 21. srpna 1968 – s příjezdem vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa si datum spojilo jen 65 procent z nich. V roce „osmičkových“ výročí, který tato země právě prožívá, se zároveň zdá, že sovětská okupace se ve veřejném prostoru nedá ani při nejlepší vůli minout. Co se tedy s českou mládeží děje?

Začarovaný kruh

V diskusích se hned na začátku připomínají všeobecně známé argumenty o způsobu, jakým se dějiny na českých školách dlouhodobě učí: obsah látky je zatížen velkým záběrem a záplavou jmen a dat a děti i studenti mají problém rozeznat, co je důležité a co méně. Na moderní dějiny pravidelně nezbývá dostatek času. 

„Učitelé nejsou připraveni a ani nemají prostor na to, aby si vybrali některé kapitoly a ty intenzivněji s dětmi probírali, což by mohl být právě případ komunistického režimu,“ říká Petr Albrecht, učitel dějepisu na soukromé škole PORG a tvůrce programu Tváří v tvář historii, který se snaží pomocí nabídky interaktivních seminářů učitelům v Česku pomáhat s výukou moderních dějin.

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

redaktorka, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 380

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte