Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Umýt nádobí, přestavovat s citem

Jak se dnešní obyvatelé vypořádají s domky, které ve Zlíně postavila firma Baťa

62D_foto
Baťa se staral. (Čtvrť Letná ve Zlíně) • Autor: Petr Willert

Tomáš Baťa řeční k davu mezi cihlovými domky pro dělníky, které nechal postavit nedaleko své továrny ve Zlíně. Ale je trochu nespokojený: „Celé je to tu zarostlé, copak se o to nikdo nestará? My jsme se starali a všude byl pořádek. Vybudovali jsme pro zaměstnance krásné zahradní město. Aby měli komfort a podávali výkony.“

Je Den otevřených domků a zlínský herec Gustav Řezníček, který si zahrál Baťu v místním divadle, teď vytáhl jeho bodrou mluvu a károvaný oblek. Po jeho boku stojí jeho laskavá žena Marie Baťová, která se sociální péči o zaměstnance velmi věnovala; proto název akce Po Letné s paní Baťovou. Kolem jsou shromáždění účastníci procházky – je to výjimečná šance podívat se na domky ve zlínské čtvrti Letná nejen zvnějšku, ale několik jich i navštívit.

Baťovská architektura fascinuje už dlouho, ale pozornost se soustředila spíš na celek, na rastr hal a kolem organizované řady domků v baťovských čtvrtích. Teď místní spolek eArchitektura chce přitáhnout detailnější pozornost právě k domkům. K tomu, jak se tam žije a jak je jejich obyvatelé mění. Vytvořili expozici Infopoint baťovského bydlení a v září vydají průvodce po baťovském bydlení Potkej Zlín (ke stažení bude i na internetu). To vše pro lepší pochopení fenoménu a pro citlivější zacházení s cihlovými stavbami, kterým zanedlouho bude sto let. Jejich autentické…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1111
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte