Pokud by experti na politickou popularitu vymýšleli ukázkový vstup do ministerské funkce, zřejmě by vypadal tak, jaký předvedla Jana Maláčová. Nová šéfka rezortu práce a sociálních věcí z ČSSD prosadila dříve nevídané jednorázové zvýšení důchodů – v průměru o víc než 900 korun od ledna 2019. Dodejme, že „prosadila“ možná není zcela výstižné slovo. Nebyla to totiž až taková dřina: ruku pro populární návrh zvedly ochotně všechny strany.

Ministryni nicméně není těžké uvěřit, že na seniory myslí a zvýšení jejich životní úrovně řadí mezi své politické priority. Kazit jí to ovšem bude známá věc: debata o penzích není pouze povídáním o zlepšení životů starých lidí. Je také nevděčným hledáním, kde na tohle zlepšení vzít peníze. A právě v tomto bodě Maláčová zatím důvěru nevzbuzuje. 

S pravdou ven

Ministryně má v zásadě pravdu, když říká, že otázka financování starobních důchodů je otázkou politických priorit. Jde o položku hrazenou ze státního rozpočtu, který je zhruba třikrát větší než výdaje na penze. Prostor ke zvýšení tedy existuje. 

Předseda poslední komise sestavené kvůli důchodové reformě Martin Potůček navíc upozorňuje, že český důchodový systém není rozhazovačný. Vloni šlo na zdejší důchody 8,3 procenta hrubého domácího produktu, průměr EU je deset procent. „Máme kapitalistické…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2423

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte