Praha sobě
Muž, který změnil názor. • Autor: Matěj Stránský

Jen v málokteré pražské budově se tak okatě prolíná prvorepubliková důstojnost s komunistickým úpadkem jako právě tady. Jsme v ulici Kapitána Jaroše na levém břehu Vltavy na dohled od Letné, před námi se tyčí vznešené sídlo jedné z prvorepublikových pojišťoven, proměněné později na komunistický Plánovací ústav, jehož duch tu cestou šedými zanedbanými chodbami dodnes dominuje. Nejinak je tomu v kanceláři současného vládce objektu, starosty Městské části Praha 7 Jana Čižinského, kterého sem před čtyřmi lety vynesla obyčejná občanská vzpoura.

Z omšelosti kolem sebe si Čižinský moc hlavu nedělá. „Změnu, kterou jsme lidem slibovali, reprezentuje i to, že se tady na první pohled nic nezměnilo,“ říká starosta. Se svým občanským hnutím Praha 7 Sobě se svého času vyhoupl do čela relativně honosné čtyřicetitisícové čtvrti právě se slibem vrátit jí někdejší měšťanskou tradici a lesk. Vzhled jeho úřadu naznačuje, že tohle se mu zatím příliš nepodařilo, a navíc to vypadá, že právě teď chce z místa činu utéct. Po úspěšném dobytí „sedmičky“ se pokusí zdolat i pražský magistrát.

Zkouší to podobnou cestou jako na holešovickou radnici. Zformoval hnutí dobrovolníků, hodil přes palubu svoji domovskou lidovou stranu a vyrazil mezi Pražany sbírat podpisy, aby mohl kandidovat s novou politickou formací. Jde o tzv. nezávislou občanskou kandidátku a k účasti ve volbách Čižinský potřeboval podle zákona nasbírat devadesát tisíc podpisů. To se mu nakonec letos v létě k překvapení i jeho samotného…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte