Kultura

Poslední dny slávy

Zasadit příběh do prostředí dostihů není v anglofonní literatuře nic neobvyklého. Próza Jaimy Gordon (1944) nazvaná Poslední dny slávy se z této tradice vymyká tím, že místo luxusu a okázalosti nabízí pohled do stájí a na dráhy druhé kategorie v západovirginském zapadákově sedmdesátých let, kde už jsou koně i lidé dávno za zenitem. Je to zasvěcený pohled zevnitř: i sama spisovatelka se podobně jako její mladá protagonistka Maggie kdysi zamilovala do charismatického, nervově labilního trenéra koní, kterého slepě následovala; navíc i ona měla v rodině dostihového sázkaře.

Románový mikrosvět se řídí heslem, že účel světí prostředky. Majitelé ušlechtilých zvířat, to jest stárnoucích a churavějících koní dříve zvučných jmen, jsou hnáni vidinou snadného zisku, a neváhají proto dopovat ani manipulovat s tipy. Tomu se nakonec nedokážou vyhnout ani ti, kteří koně upřímně milují, avšak v dostihové hierarchii i v reálném životě stojí na okraji. I Maggie, jež zběhla z univerzity, ví, že se ocitla na hraně – navíc pro všemocné gangstery vůkol představuje očividnou sexuální kořist. Tomu, že čas se neúprosně krátí, odpovídá horečné tempo naturalisticky laděného románu, v němž hlavní postavy nakonec chtějí jen přežít.

Spisovatelka a pedagožka Jaimy Gordon debutovala v roce 1974 dnes kultovním fantasy románem Shamp of the City-Solo a na kontě má řadu ceněných, často až experimentálních děl. Širší popularitu jí získal až před osmi lety tento napínavý román plný…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte