Volba úřednice ministerstva zdravotnictví Jarmily Vedralové za nástupkyni Jindřicha Vobořila v křesle národního protidrogového koordinátora na první pohled vůbec nedává smysl. Proti ní stál v konkurzu například Viktor Mravčík, mezinárodně uznávaný expert, který vede zdejší monitorovací středisko pro omamné látky, spoluřídil jeho evropskou obdobu a v oblasti drogové politiky školí odborníky po celém světě. Volba Vedralové je natolik nelogická, že pro ni zkrátka musí existovat nějaký skrytý důvod a těžko jím může být jen její členství v ČSSD. Jedno další podezření se rýsuje: nová šéfka má pootočit zdejší přístup k omamným látkám zpátky k represi.

Nejhorší volba

Přestože je česká adiktologie celkem malý obor, má velmi vysokou úroveň. I díky tomu máme dnes racionálně vyladěnou drogovou politiku, která se jinde v Evropě dává za vzor. Tohle všechno platí pro ilegální omamné látky, nikoli však pro tabák a alkohol, jejichž vysoká spotřeba a špatná regulace naopak za světovými trendy významně pokulhávají.

Právě tyhle dvě komodity měla Jarmila Vedralová na ministerstvu zdravotnictví na starosti a podle řady kritických hlasů, které se po její volbě ozvaly, si počínala docela špatně. Vobořil, jenž se jako první protidrogový koordinátor snažil legální drogy silněji regulovat, říká, že úřednice jeho progresivní pokusy dlouhodobě bojkotovala. Výběr Vedralové označil za „nejhorší možnou volbu“ a negativní hodnocení přidali i další šéfové organizací pomáhajících závislým.…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte