Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Už je to nad slunce jasné

Americký prezident se definitivně stal tím, čeho se jeho kritici báli

Donald Trump je druhým rokem v prezidentském úřadu a pořád ještě působí jako chlapík, který se úplně nerozhodl. Jednou nohou má nakročeno do nového světa, v němž se ze západních spojenců stávají nepřátelé a z nedemokratických nepřátel respektovaní kolegové. V poslední chvíli ale jako by nikdy nenašel odvahu. Zatím Trump vždy ucukne. Příkladem bylo nedávné putování amerického prezidenta po Evropě, jež vyvrcholilo tiskovou konferencí s Vladimirem Putinem v Helsinkách.

Není důvod si nemyslet

Nejdříve v Bruselu na summitu NATO předvedl Trump tak divoký diplomatický tyátr, že světové agentury již vysílaly  zprávy o možném vystoupení Spojených států z Aliance. Na několik desítek minut se skutečně zdálo, že se naplňují nejčernější obavy spojenců. Na tiskové konferenci ale bylo všechno jinak. Trump náhle hovořil o NATO s úctou, přiznal, že přispívá k bezpečí USA, a podepsal se pod komuniké, které jasně potvrzuje závazek kolektivní obrany členských zemí.

V podstatě totéž následovalo vzápětí ve Velké Británii. Trump nejdříve poskytl rozhovor bulvárnímu deníku The Sun, v němž tvrdě kritizoval způsob, jakým se britská premiérka snaží s Evropskou unií dohodnout na budoucí těsné spolupráci. Dokonce pohrozil, že takový přístup znemožňuje obchodní vazby mezi postbrexitovou Velkou Británií a USA. O pár hodin později už americký prezident držel premiérku Theresu May za ruku a vysvětloval, že rozhovor je typickou, novináři překroucenou fake news a že premiérka má ve skutečnosti…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1548
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte