Nad světem visí riziko obchodní války, k níž spěje nacionalistická politika Donalda Trumpa pod heslem „America First“. Společnost Pictet Asset Management se proto pokusila seřadit státy, jež by v této válce nejvíce tratily. Konkrétně měřila míru zapojení národních ekonomik do celosvětových výrobních řetězců, které Trumpem ohrožená éra volného obchodu umožnila. Česko v tomto srovnání skončilo na třetím místě.

Nelze z toho automaticky odvodit, že jsme třetí nejohroženější, neboť statistika zachycuje jen jeden významný projev závislosti na globálním trhu. Zjevné ale je, že Česko patří k hrstce států, které jsou díky globalizaci, jednotnému trhu EU schengenu nejvíce propojené se světem. Za ekonomický růst posledního čtvrtstoletí vděčíme globalizaci.

Tyto souvislosti rádi vytěsňujeme. Značná část veřejnosti, politiků, novinářů fandí Donaldu Trumpovi a škodolibě se těší na kaž-
dou zprávu o problémech Angely Merkel a německé integrace uprchlíků. To je vzhledem k našim zájmům a hospodářské provázanosti jako těšit se na kulky střelené do vlastního kolene.

Problém je ale hlubší než zmíněné aktuální příklady. Viděno z nadhledu je možná největším paradoxem současného Česka obrovská propojenost se světem na straně jedné a minimální zájem o globální dění a slabé povědomí o něm na straně druhé. Neprojevuje se to jen v politice. Na realitu globalizovaného světa nepřipravují ani školy. Kolik prostoru třeba ve výuce dostávají evropské a mimoevropské moderní dějiny, které v…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte