Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Slunce z vypalovačky

Bratislavské vydavatelství Slnko Records stojí za hudbou, která baví české i slovenské posluchače

49_KULTURA_Ondrej Koscik
Jana Lokšenincová. (Longital, Slnko Records) • Autor: Ondrej Koscik/Koscik.photos

Dlouhá řada cédéček v různobarevných obalech, které jsou vyskládané na policích podél všech zdí útulné bratislavské kanceláře, už teď měří přes deset metrů. V únoru se hudební had ještě prodlouží o další titul s jubilejním pořadovým číslem 100. Na začátku vydavatelství Slnko Records byla vypalovačka v počítači, na níž muzikantka Jana Lokšenincová rozmnožovala především hudbu svoji a svého partnera Daniela Salontaye. Dnes spolu tvoří kapelu Longital. Z nutnosti postarat se o vlastní tvorbu se ale postupem času Slnko proměnilo ve zdaleka nejčilejšího vydavatele na Slovensku.

Má jasnou dramaturgickou linii a v katalogu soustřeďuje takřka všechna výrazná jména. Úspěšné dráhy tu odstartovali rockoví Korben Dallas, písničkářka Katarzia i nedávný objev Katarína Máliková. A když se popová hvězda Jana Kirschner rozhodla na albu Moruša Biela vypravit směrem k méně konvenční a experimentální tvorbě, našla pochopení a útočiště právě u Lokšenincové, kterou všichni znají pod přezdívkou Shina.

JANA KIRSCHNER ŽIVÁ
Proměna, které nikdo nevěřil, ale povedla se. (Jana Kirschner, křest alba Živá) • Autor: Profimedia, TEMP Petit Press

Slnko Records se stalo synonymem pro silnou novou vlnu na slovenské scéně. Charakteristické pro ni je, že takřka všichni zpívají v mateřštině a koketují s nepřeberným množstvím vlivů od folkloru po rap – ale také se nedá přehlédnout, že jejich hudba a texty bodují u českých posluchačů. Za touto oblibou stojí nejen vlna kapel navázaných na Slnko, ale také aktivity…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte