Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Redakce Editorial

Další slovenská lekce

Není to tak dlouho, co jsem v Respektu zmiňoval Slovensko jako vzor – šlo o schopnost spojit síly proti sílící fašistické straně. Nyní nám Slovensko může opět posloužit jako příklad, i když tentokrát odstrašující. Ředitel slovenské RTVS (jde o veřejnoprávní televizi a rozhlas, které jsou u sousedů na rozdíl od nás sloučené do jedné instituce) Jaroslav Rezník rozpustil investigativní pořad Reportéri.

Tady je třeba připomenout dvě důležité informace. První je, že Rezník byl zvolen ředitelem poměrně nedávno a jeho šancím na začátku nikdo moc nevěřil. Mandát totiž obhajoval úspěšný ředitel. Ale Rezník měl silnou politickou podporu (ředitele volí parlament) a ta rozhodla. Druhá je ta, že Reportéri nejsou tak odvážný pořad jako čeští Reportéři ČT, ale je to vlastně jediný investigativní pořad na slovenských obrazovkách.

Reklama
Reklama

Když se Denník N ptal na důvod zrušení pořadu, odpověděla mluvčí RTVS Erika Rusnáková: „Rozhodlo víc důvodů. Základní je ten, že svojí kvalitou neodpovídal nárokům, které má relace tohoto typu splnit – výběrem témat i jejich zpracováním.“ To je kouzelné vysvětlení, kterým můžete zrušit vlastně jakýkoli pořad. Někdo bude souhlasit, někdo ne, ale je to natolik plytké, že se to téměř nedá rozporovat. Za normálních okolností by mělo zaznít zadání: buďte lepší, to se však nestalo.

Poučení pro nás spočívá v tom, abychom si uvědomili, jak snadno se dají veřejnoprávní média likvidovat. Velmi dobře si pamatuji na svou návštěvu na Slovensku před volbou ředitele, kdy téměř nikdo nevěřil tomu, že by Rezník mohl vyhrát. Realita mnohdy předbíhá naši fantazii.

U nás veřejnoprávní média čelí ještě většímu tlaku než na Slovensku, takže opatrnost je namístě. Slovenským kolegům pak držíme palce, aby se zvedla natolik silná reakce kolegů novinářů a veřejnosti, aby se třeba ještě rozhodnutí zvrátilo. Když se to nepodaří, je jasné, že to s veřejnoprávními médii půjde už jen z kopce.

Texty (reportáže, komentáře, rozhovory) o výsledcích českých prezidentských voleb najdete uvnitř čísla.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

inspirativní čtení vám přeje

Erik Tabery

šéfredaktor

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2065
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte