Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Bavit se podivnostmi

Museum Kampa získalo bezkonkurenční sbírku pozoruhodného umělce Jaroslava Vožniaka

52_KULTURA
Co zrovna potřeboval. (Ptáci, 1978)

Musí to být docela příjemné starosti. Celý život sbíráte umění, a jak vaše síly s přibývajícím věkem ubývají, přemýšlíte, co s kolekcí udělat, aby vydržela pohromadě i „po vás“. Podobné úvahy v posledních letech běžely hlavou Jiřímu Kohoutkovi, sedmaosmdesátiletému kunsthistorikovi, který ve svém domě díky letitému přátelství shromáždil bezkonkurenční výběr z díla malíře Jaroslava Vožniaka (1933–2005).

Řešení se nedávno našlo. V pražském Museu Kampa se o adventu otevřela rozsáhlá výstava Jaroslav Vožniak, jež veřejnosti představuje výsledek Kohoutkových jednání s institucí sběratelky Medy Mládkové. Většinu své sbírky Kohoutek muzeu daroval, zbytek za dobrou cenu prodal na základě přesvědčení, že v renomovaném prostoru budou Vožniakovy obrazy v nejlepších rukou. Pro představu, o jak významný počin se jedná, připomeňme, že loni Vožniak dosáhl svého aukčního maxima, když byl jeho olej z roku 1977 prodán za bezmála milion. Kohoutkova sbírka (a tím i výstava) přitom nabízí pohled na ještě lepší období malířovy kariéry.

Oltář s Audrey Hepburn

S tvorbou rodáka ze Suchdola u Příbrami se Kohoutek poprvé setkal už během studií dějin umění. „V roce 1949 jsem z několika Vožniakových kreseb poznal jeho mimořádné výtvarné nadání pro uměleckou tvorbu,“ vzpomíná v katalogu výstavy. A je to důležitá informace: v čase nástupu dogmatického socialistického realismu, který z veřejného prostoru vytěsnil jakékoli jiné výtvarné projevy, nebylo běžné, aby se kunsthistorici…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1537
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte