26-kom-hamacek
Jan Hamáček • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Co se to se sociální demokracií děje? Po propadu ve volbách marně hledá to, co politická strana v těžkých časech zoufale potřebuje: schopnost se sjednotit a nakreslit cestovní mapu vedoucí k záchraně. Nejednotná není jen členská základna ČSSD, která odhlasovala vstup do vlády poněkud nepřesvědčivě, ale především vedení, kde první místopředseda otevřeně pracuje proti předsedovi.

Rozhodnutí vstoupit do menšinové vlády s Andrejem Babišem opírající se o podporu komunistických hlasů vyvolalo četnou kritiku. Teprve čas ukáže, zda se jednalo o dobrý nápad. Proč si ale při tom počíná sociální demokracie tak slabošsky?

Lekce Poche

Názorně to ukazuje spor o navrženého ministra zahraničí Miroslava Pocheho. Napřed to celé vypadalo jako obvykle: předseda sociální demokracie Jan Hamáček navrhl kandidáty do ministerských křesel, která předtím své partaji vyjednal při koaličních dohodách. Jedním z nich byl i Poche. Pak Hamáček své navržené ministry oznámil spolustraníkům a o vstupu do vlády s ANO nechal rozhodovat ve vnitrostranickém referendu.

První se proti Pochemu ozval prezident Zeman, ještě před referendem. Sotva stranické hlasování skončilo, zaútočil na navrženého ministra zahraničí i Babiš. Také on prohlásil, že Pocheho nechce, protože se s ním neshodne v názoru na uprchlíky.

Babiš názorně ukázal, jak těžká s ním bude vládní spolupráce. Místo aby hájil svoji vznikající vládu, tedy i koaličního partnera a jeho nominanty, Babiš ustoupil prezidentovi a dělá v…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2472

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte