Každodenní stalinismus. Obyčejný život v neobyčejné době: Sovětské Rusko ve 30. letech
Sheila Fitzpatricková
Zatímco dějiny stalinského teroru coby přímé represe a veřejného divadla v podobě procesů a čistek jsou zmapovány důkladně, všední den obyčejného člověka v neobyčejné době stále představuje pro historiky výzvu. Jak se žilo a přežívalo v době velkých hesel, smělých plánů, všudypřítomného nedostatku a strachu? To zachycuje australsko-americká historička Sheila Fitzpatrick v monografii Každodenní stalinismus.
Navazuje mimo jiné na výzkum Kateriny Clark v oblasti sovětské literatury a Very Dunham, jež se věnovala vzestupu nové střední třídy v poválečném SSSR. Jejich perspektivu spojuje důraz na pečlivé odlišení ideologických frází o revolučním zřízení a demytizující pohled na všední realitu, jež se v průběhu třicátých let vědomě odchylovala od ideje beztřídní společnosti a směřovala k opaku – rozdělenému, konzumem a systémem privilegií řízenému společenství. Dílo Sheily Fitzpatrick (originál 1999) je tak vtahující sondou do doby velkých změn. Když Stalin uvalil na zemi drakonická opatření v podobě čistek a teroru, vyvstala zároveň nutnost budovat si novou vrstvu loajálních služebníků, pro něž režim vyhradil řadu materiálních výsad. Nejednalo se však výhradně o dělníky a rolníky, jak se režim zaklínal, ale o nové kariérní komunisty a aparátníky.
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/30a368f7-7863-4f80-bebe-92e6eef1c486.jpeg?width=1920&height=600&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/8092f50c-7726-48c3-a5f2-ea7e400f7c74.jpeg?width=3840&height=651&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
Kniha ukazuje, v jak drastických podmínkách přitom žili pracující lidé: mapuje rozklad vztahů způsobených nedostatkem, závistí, kriminalitou a klientelismem. Zkoumá, jak stalinismus poznamenal identitu svých občanů…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu