Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Krása v Benátkách

Bienále architektury letos neřeší problémy světa, ale stavby

49A_profimedia
I v extrémních podmínkách může být architektura. (Iluissat Iceford centrum a muzeum v Grónsku od ateliéru Dorte Mandrup) • Autor: AFP, Profimedia

Staré Benátky mají padesát tři tisíc obyvatel. Každý den ovšem ulicemi proudí dalších šedesát tisíc turistů, a za rok tak přečíslí původní obyvatele zhruba třistakrát. Podobné je to v Českém Krumlově: po ulicích tu projde za rok zhruba stokrát víc turistů, než je Krumlovanů. Obě města mají tedy hodně společného. Jsou to historické skvosty, zároveň oběti masové turistiky, odkud davy návštěvníků vytlačily běžné obyvatele.

Krumlov má ovšem dočasnou výhodu – organizaci UNES-CO. Ta najala muže a ženy, aby v ulicích Českého Krumlova žili „normální život“ a vrátili sem „ohrožené činnosti“ jako nakupování, venčení psů, postávání, hraní s míčem. Její hlavní kancelář sídlí v česko-slovenském pavilonu na právě probíhajícím architektonickém bienále v Benátkách. V bílém prostoru je bílý informační pult, u zdí bílé vlajky; vše evokuje sídlo mezinárodní organizace, stejně vážené jako sterilní.

Venice Architecture Biennale, Italy - 23 May 2018
Co unese město? (Kateřina Šedá v Česko-slovenském výstavním pavilonu) • Autor: Profimedia, TEMP Rex Features

Bienále architektury v Benátkách se koná každé dva roky za velké pozornosti architektonického světa: tady lze vidět, co se děje v různých koutech planety, otevírají se tu nové problémy. Prestižní akce má pokaždé ústřední slogan, téma, které ho rámuje. V minulých letech byla zabarvená politicky nebo sociologicky. Letošní název je Freespace. V doprovodném manifestu se píše, že půjde o „velkorysost ducha“ a „humanitu v jádru architektonické agendy“ – slova jsou to trochu vzletná a nekonkrétní…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1110
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte