Nicholas Ilett, šéf Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), minulý týden při prezentaci výsledků své instituce zařadil do projevu také nesouhlas s obviněním, že některá vyšetřování, jež vede OLAF, mohou být politicky ovlivňována. „V mnoha zemích, včetně mé vlastní, je už po několik stovek let běžně uznáváno, že instituce může fungovat, aniž by podléhala vnějším vlivům,“ prohlásil britský šéf OLAF. A vrátil se tak po pětiměsíčním mlčení zpět do chvíle, kdy v lednu český premiér Andrej Babiš evropské vyšetřovatele obvinil, že při vyšetřování jeho možného dotačního podvodu na Čapím hnízdě podléhali politickým tlakům. Babiš konkrétně neobjasnil, o jaké tlaky by se mělo jednat, ani v lednu, ani nyní, kdy po Ilettových slovech oznámil, že si za svým tvrzením stojí. OLAF je podle něj zpolitizovaná, a nikoli nezávislá instituce.

Pokud Ilett chtěl ve svém projevu Babišovi připomenout význam důvěry v právo v životě moderní Evropy, zřejmě se minul účinkem. Český premiér se s obviněním OLAF coby lokajské, politikům sloužící instituce evidentně neobrací na Evropany, ale na české voliče, kteří o fungování OLAF a dalších evropských úřadů nemají příliš ponětí – a ani jim na tom moc nezáleží. Podle posledního průzkumu Eurobarometru zveřejněného v květnu podporuje ochranu hodnot jako spravedlnost nebo lidská práva pouze každý čtvrtý občan Česka. Tenhle nezájem má samozřejmě svoje náklady.

Případ maltské korupce

OLAF už existuje dvacet let, za tu dobu prověřil na dva…

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte