Prvním bodem programového prohlášení pomalu vznikající vlády je odmítnutí přijímat v rámci Evropou schválených kvót uprchlíky z oblastí válečných konfliktů. Tato skutečnost se mi vybavila na vernisáži výstavy Druhý život, která až do podzimu putuje po českých a moravských městech. Výstavu uspořádalo velvyslanectví Švýcarské konfederace v roce padesátého výročí pražského jara. Po srpnové invazi se Švýcarsko ujalo více než dvaceti tisíc uprchlíků z okupovaného Československa. Výstava prezentuje pětadvacet fotografických portrétů vybraných emigrantů od česko-švýcarské fotografky Iren Stehli spolu s popisem jejich druhého života v nové zemi.

Základní motiv, který spojuje nejen osudy lidí prezentovaných na výstavě, ale i drtivé většiny všech Čechoslováků, kteří po roce 1968 uprchli do Švýcarska, je, že v druhé vlasti uspěli. Ať už to byl zpívající farář Svatopluk Karásek, který se stal oblíbeným pastorem Švýcarské reformované církve, či biochemik Ivan Lefkovits, zakladatel Imunologického ústavu v Basileji, anebo hokejista Jaroslav Krupička, který pomohl pozvednout švýcarský hokej na světovou úroveň. Další a další příběhy nelehkých nových začátků, končících nejen osobním úspěchem, ale i přínosem pro celou společnost. Zlaté české ručičky a hlavičky? Možná, ale především vstřícný přístup Švýcarů k nově příchozím.

Švýcarsko dávalo po okupaci všem uprchlíkům z Československa ihned víza a pracovní povolení a v prvních měsících hradilo většinu životních nákladů. Pomoc ale…

I_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte