Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Čekej dál

Minulý týden se u nás na pražské právnické fakultě řešilo především jedno téma. Mé spolužáky pobouřila změna, s níž přišel ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) a která pro vystudované právníky prodlužuje čekání na možnost ucházet se o kariéru soudce ze tří na pět let.

Pro ty, kteří nejsou obeznámeni s chodem justice, je vlna rozhořčení možná nepochopitelná. Proto si to stručně shrňme. Abyste se mohli alespoň přiblížit k soudcovskému taláru, musíte přežít dlouhé, poměrně náročné (a občas vyčerpávající) studium na právnické fakultě.

Po dvojích státnicích vás čekají stejně nelehké zkoušky, které když úspěšně složíte, stanete se tzv. čekateli (dá se říct asistenty) na soudu. Poté už stačí „jen“ vydržet po státem stanovenou dobu dělat pomocnou ruku konkrétnímu soudci, což při současné zavalenosti soudů ovšem znamená desítky hodin přesčasů. Toto období se teď ministr rozhodl prodloužit téměř dvojnásobně.

Netvrdím, že by student práv měl jít soudit hned po škole. A ani neříkám, že prodloužení o dva roky znamená automaticky něco špatného. I já bych chtěla, aby o mém osudu před soudem rozhodoval člověk s praxí a s určitými zkušenostmi. Nicméně představa, že po pětiletém studiu a po podstoupení rizika, že se v průběhu ještě několikrát změní podmínky, bych měla ve svých třiceti letech pracovat za 16 tisíc korun, není motivací, kterou bych od státu čekala. A podle reakcí v mém okolí to tak vnímá i většina studentů práv.

„Věřím, že nový systém odradí ty, o…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

redaktorka, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 235
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte