Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Metál pro Sýse?

Tato glosa je vlastně pokračováním editorialu ze třetí strany. Žijeme totiž v době, kdy se pravá vydává za levou a bílá za černou. Zatímco se tupí Ferdinand Peroutka, chystá se ocenění pro normalizačního žurnalistu a veršotepce Karla Sýse. Poslanci v pátek probírali bod „seznam návrhů osob navržených Poslaneckou sněmovnou na státní vyznamenání“, kde byl „za zásluhy o literaturu“ navržen i Karel Sýs. Hlasovali pro něj poslanci ANO, ČSSD, KSČM, SPD a Piráti, ze 161 přítomných poslanců Sýse podpořilo 108 zákonodárců.

Je pravda, že v době, kdy už v nejvyšší politické kariéře nevadí členství v KSČ, a dokonce ani spolupráce s StB, to už může znít jako zbytečné volání po spravedlnosti, nicméně oceňování kádrů kolaborantské žurnalistiky je přece jen něco, co se nemá s klidem přejít.

Pokud se někomu líbí Sýsovy básně, je to jeho věc. Stát ale nemůže tvrdit, že se zasloužil o literaturu, protože to není pravda. Tedy pokud tím nemá být řečeno, že se zasloužil o literaturu negativně. Sýs vedl kulturní rubriku v propagandistické Tvorbě. Pomáhal tak totalitnímu státu v šíření oficiálního škváru na úkor tvůrců, kteří i kvůli lidem jako Sýs nemohli tvořit, respektive svoji práci publikovat.

Mnozí komunistickému básníkovi vyčítají jeho porevoluční (v komunistických Haló novinách) útočnou kritiku na adresu demokratického státu. To ale není téma. Sýs prostě využívá svobody, kterou před rokem 1989 pomáhal potlačovat. Jeho odpovědnost za činy před revolucí však smýt nelze a bere dech,…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2065
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte