Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Agenda

Do Senátu v jednom kole

ANO a ČSSD chtějí zjednodušit volby do horní komory

Příští možná vláda má v plánu změnit systém voleb do Senátu. Pokud se hnutí ANO a sociální demokraté nakonec dohodnou na společném vládnutí, volit senátorky a senátory už by voliči mohli pouze v jednom kole, nikoli nadvakrát, jako je tomu dosud. „Prosadíme zefektivnění volby do Senátu zavedením jednokolového systému,“ vepsali zástupci hnutí ANO a ČSSD do společného programového prohlášení nachystaného pro případ, že by spolu nakonec skutečně vstoupili do vládní koalice.

Jak přesně by volba mohla vypadat, z programového prohlášení jasné není. V úvahu připadají zjednodušeně řečeno dvě možnosti: systém, v němž by zvítězil ve volebním obvodu kandidát, jenž by po přepočtu získal většinovou podporu voličů. Nebo pak takový systém, který by nahrával v době voleb oblíbeným stranám – takzvaný britský model. V něm z řady kandidátů zvítězí ten, kdo získá nejvíce hlasů, i kdyby jeho podpora představovala třeba jen 20 procent, což zároveň znamená, že zbývajícím 80 procentům voličů vítěz nemusí vyhovovat vůbec.

„Jsem příznivcem redukce volby na jedno kolo spojené s krajskými nebo komunálními volbami. Zvýší to volební účast, která se ve druhém kole dramaticky propadá, což je škoda, protože Senát sehrává v našem systému velmi důležitou úlohu,“ říká politolog Tomáš Lebeda. Při volbách do Senátu před dvěma lety přišlo k druhému kolu pouhých 15,4 procenta voličů. „Zároveň bych byl velmi silně proti tomu, aby se jednalo o jednokolový britský systém, kde vítězství bere první v cíli a stačí…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivana Svobodová

redaktorka

Ivana Svobodová
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 556
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte