VOJTĚCH FILIP, ANDREJ BABIŠ---Andrej Babis
Vojtěch Filip a Andrej Babiš • Autor: ČTK

Květnová schůze širšího vedení KSČM trvala podle zkušených účastníků poměrně krátce, od devíti do dvou, ale emoce během ní vystoupaly výš než obvykle. „Vzrušení je logické,“ říká k tomu partajní europoslanec Jaromír Kohlíček. „Jde přece o naši budoucnost.“ Schůze měla vyřešit podporu komunistů vznikajícímu kabinetu Andreje Babiše a ČSSD, přičemž, jak se ukázalo, ani v obvykle příkladně ukázněné straně, jako je KSČM, nepanují na toto téma úplně jednotné názory.

Předseda komunistů Vojtěch Filip se sice v úvodní řeči schůze pochlubil (což víme proto, že celou jeho řeč přetiskly partajní Haló noviny) tím, jak se jemu a ostatním vyjednávačům podařilo v jednáních o vládě prosadit vynikajícím způsobem komunistický vliv, někteří z přítomných ovšem měli jiný dojem. Různých výtek a technických nejasností byla spousta, největší rozhořčení ovšem vyvolal fakt, že se vznikající kabinet v programovém prohlášení zavazuje k posilování účasti českých vojáků v mezinárodních vojenských misích. Komunisty to podráždilo natolik, že začali Andreji Babišovi hrozit odejmutím podpory. V už tak obtížném a dlouhém vyjednávání o vládě se objevil další vážný zádrhel.

Neuhneme

Komunisté na svůj odpor k zapojení českých vojáků v zahraničních misích (a samozřejmě i s navyšováním jejich počtu) upozorňují od začátku jednání o vládě, vývoj posledních dní je pak podle jejich slov nepříjemně překvapil. Jednak tím, že se slib posilovat mise v programu kabinetu přes jejich varování skutečně objevil, a…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte