Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Tak nás to učili, tak to je

České školy vedou od roku 1990 možná nepřiznaný, každopádně ale kruciální boj. A sice boj proti dědictví, které v myslích Čechů zanechala výuka praktikovaná před rokem 1990. Nejlépe je to samozřejmě viditelné u dějepisu, který vedl žebříček vylhanosti a manipulace s fakty, v němž byli komunisté mistři. Mentální masírka byla tehdy důkladná, lži a nesmysly se řinuly nejen ze školních osnov, ale i z propagandy vedené všemi dostupnými prostředky, včetně filmů a televizních seriálů.

Dnes se z této jednotné propagandistické síly stalo naštěstí široké závodní pole. Školy nejsou v prosazování obrazu dějin samy, vycházejí kvanta knih, točí se filmy. A pokud se někde manipuluje s fakty, pak je taková manipulace podrobena kritice a diskusi, jejíž přesvědčivost záleží pouze na nás.

Minulý týden zveřejnil Sociologický ústav AV ČR, přesněji jeho Centrum pro výzkum veřejného mínění, výsledky průzkumu, kde víc než tisíc respondentů nad patnáct let odpovídalo na otázky, jak hodnotí nejdůležitější události, etapy a osobnosti českých dějin. Průzkum lze vnímat jako informaci o tom, jak se svobodnému školství, novinám, tvůrcům filmů nebo autorům knih daří překrýt komunistickou verzi historie dnešním svobodným pojetím.

Jaké jsou výsledky? České vnímání dějin má v roce 2018 několik pilířů. Oceňujeme sametovou revoluci (72 procent lidí ji hodnotí kladně) a první republiku (66 procent kladné hodnocení). Podobně výrazně se nám nelíbí podpis mnichovské dohody (69 procent hodnotí záporně),…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

2007-1057-vobr-svehla.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 1997
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte