Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Státní zastupitelství ve světle proměn

Jeho název zní nezáživně, ale je to právě státní zastupitelství, které stálo u nejvýbušnějších korupčních a defraudačních případů. V posledních dnech se o něm mluví znovu: žalobci nedoporučili ministerstvu financí zveřejnit zprávu evropského úřadu OLAF, který zkoumal, zda Andrej Babiš podváděl při dotacích na stavbu Čapího hnízda. Kdo se chce dostat pod povrch toho, jak návladní v takových případech uvažují a zda vycházejí vstříc mocným, může sáhnout po knize Státní zastupitelství ve světle proměn.

A i když to ani podle titulu nevypadá, je to docela poutavé čtení, v němž není nouze o dramatické zvraty. Autor Jan Lata zná fungování veřejné žaloby dlouho zevnitř, státním zástupcem se stal v roce 2006, a předností jeho knihy je, že ji sepsal jako příběh o čtyřech dějstvích. V prvním, na začátku devadesátých let, se veřejná žaloba proměňovala z totalitní prokuratury v nesměle, ale aspoň trochu nezávislé státní zastupitelství. Když už začalo pozvedávat hlavu, přišlo její setnutí. To když nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová byla odvolána vládou, protože chtěla prověřovat nestandardní chování jednoho člena kabinetu. Po expozici a kolizi tak následovala krize. Vedení převzala Renata Vesecká, která šla politikům na ruku a umrtvila tak vyšetřování korupce. Katarze podle Laty nastala s nástupem Pavla Zemana, kdy se vyšetřování zase rozjelo.

Autor se netají tím, že byl aktérem řady událostí. A přestože jsou z knihy znát jeho sympatie k některým aktérům, není servilní. Hájí…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

vedoucí rubriky, Fokus

kundra 300
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1530
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte