Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Potenciál sněžné ženy

Dodnes inspirativní odkaz filmařky Ester Krumbachové

Ester Krumbachová
Byla sebevědomá. (Krumbachová v roce 1967) • Autor: Oldřich Škácha, Profimedia

Kolem žádné jiné osobnosti československé nové vlny nenašlapují historici a teoretici filmu tak dlouho jako kolem Ester Krumbachové (1923–1996). Kostýmní návrhářka, scenáristka, spisovatelka, skladatelka, režisérka jednoho filmu a milovnice koček zůstává bílým místem na jinak hustě popsané mapě hnutí, které by bez ní vypadalo jinak. Spolupracovala s Věrou Chytilovou, Janem Němcem i Vojtěchem Jasným, byla vlivnou tvůrčí silou, ale zároveň jako by zůstávala ve stínu režisérů. Teď z něj začíná pomalu vystupovat. Pochopit její význam, myšlení i způsob práce umožňuje nově zpřístupněná pozůstalost.

52B_foto Daniela Dostálková
Ochutnávka z archivu. (Výstava v Tranzitdisplay)

Z ní vychází i výstava Sněžný muž – Nosit amulet – Zamotávat archiv, kterou v pražském prostoru Tranzitdisplay uspořádaly kurátorky Zuzana Blochová a Edith Jeřábková. „Krumbachová se nám zdála být geniální a neuchopitelná zároveň,“ píší v programu akce. „Díky svým názorům sice zásadně vstoupila do kultury své doby, ale současně její jméno postupně mizelo z titulků snímků, na kterých pracovala.“

Pohled za zrcadlo

Byla to fata morgána české kinematografie. Existovala, ale jako by nebylo možné se k ní dostat. Ukázalo se, že to není pravda. Respektive, že se nejspíš proměnily okolnosti. Opatrovník pozůstalosti, poslední autorčin partner Ivan Paik, odpověděl na dopis kurátorek a postupně jim pozůstalost zpřístupňoval. Archiv pak bude uložen v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. „Když…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte