Vládu kamarádům a Babišovi
V létě 2013 padl kabinet Petra Nečase, ODS jej ale narychlo nahradila Miroslavou Němcovou a v parlamentu dohodla většinovou podporu. Zeman se ji ale rozhodl ignorovat a jmenoval vládu složenou z velké části ze členů své strany volně zvané Zemanovci. Tu pak držel bez důvěry u moci až do března 2014. Tím se spustila kritika ze strany ústavních právníků za to, jak Zeman podkopává ústavní pořádky. Tato kritika trvá dodnes, neboť Zeman opět prohlašuje, že také kabinet Andreje Babiše může vládnout i bez důvěry.
Mynářova prověrka, Nejedlého pas
Půl roku po své inauguraci Zeman v České televizi prohlásil, že jeho kancléř „si musí urychleně udělat bezpečnostní prověrku, jinak končí“. Později Zeman výhrůžku zopakoval. I když ale Mynář prověrku nedostal, Zeman si jej podržel do konce svého volebního období.
Papalášský svéráz si Zeman drží také ve vztahu k poradcům. Nejdůležitější z nich – Martin Nejedlý – nemá s prezidentskou kanceláří pracovní smlouvu, přitom má na Hradě pracovnu hned vedle Zemana, v rozporu s pravidly vlastní diplomatický pas a doprovází Zemana při jednáních na jeho zahraničních cestách.
Utajené mise Martina Nejedlého
Jak se stabilizuje Česko
Své zalíbení v ekonomické diplomacii proměnil Zeman v nekritickou, úslužnou, ponižující náklonnost k Číně, z níž má užitek pouze hrstka obchodníků, nikoli země jako celek. Na návštěvě v Číně Zeman například prohlásil, že by se Češi měli od čínských komunistů, proslulých brutalitou vůči svým kritikům, učit, jak stabilizovat společnost. Známky „učení se“ jsme pak mohli pozorovat loni v Praze: návštěva čínského prezidenta totiž přinesla od roku 1990 nepoznaný útok na svobodu slova, kdy policie zakazovala projevovat nespokojenost s návštěvou, byť jen v oknech ukazovat tibetské vlajky, a tolerovala násilnosti páchané podivnými skupinkami Číňanů, zřejmě tajných příslušníků čínské bezpečnosti.
Zemanovy cesty do Číny pomohly obchodům Petra Kellnera, což Zeman stvrdil návratem ve firemním letadle PPF. V Česku zůstalo víceméně jen u slibů investic. Zato Číňané v Česku posilovali politický vliv, když Zeman jmenoval prezidenta společnosti CEFC Jie Ťien-minga svým speciálním ekonomickým poradcem. Právě CEFC, napojená na režimní struktury a nedávno v Africe obviněná z rozsáhlé korupce, je zájemcem o koupi mediální skupiny CME, do níž patří i televize Nova.
Zpověď policisty: Jak jsme zasahovali proti protičínským demonstrantům
Kritikům lynč a zostuzení
V červnu 2015 vykřikla jedna z účastnic Zemanova mítinku v Havlíčkově Brodě slova „Hanba! Ostuda!“ Zemanovi příznivci ji pak za prezidentova přihlížení napadli a začali bít. Potom ji ochránila policie. Později na tiskové konferenci se Zeman k incidentu s ironickým úsměvem vrátil. „Mám pro ni pochopení, když se člověk rozvádí, potřebuje si najít nějaký odvodní kanál agrese,“ vzkázal do českých obýváků. „A řečeno tvrději, v každém městě se vyskytuje minimálně jeden obecní blázen.“ Následně se ukázalo, že ani řeči o rozvodu nejsou pravdivé. Zeman se vymluvil, že vycházel z informací od hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka, ten to však popřel.
Paní Marcela protestovala s červenou kartou na náměstí, dostala pokutu a výsměch od hlavy státu
Příliš nakynulý moderátor
Ve svém inauguračním projevu Zeman sliboval, že bude hrát v politice roli „prostředníka a moderátora“. V praxi však bezprecedentně intrikoval proti předsedovi sociální demokracie Bohuslavu Sobotkovi, vůči němuž cítí osobní zášť. Krátce po parlamentních volbách v říjnu 2013 dokonce Zeman organizoval schůzku s předními členy ČSSD, kde se domlouvalo Sobotkovo svržení. To se nepovedlo, Zeman tedy dával v dalších letech aspoň veřejně najevo, jak Sobotkou pohrdá. To vyvrcholilo v létě 2017 na Pražském hradě scénou, kdy Zeman ukazoval Sobotkovi holí, do jakého mikrofonu má oznámit svoji rezignaci a odejít.
Hrdina ruské propagandy
Vyznamenání za Minkovice
Dvacátého osmého října 2015 udělil Zeman státní vyznamenání herečce Jitce Frantové Pelikánové, která podle přesvědčení historiků donášela StB na Jana Wericha. Dále pak Ludvíku Karlovi, řediteli komunistického podniku Preciosa, který zaměstnával politické vězně zavřené v obávané věznici v Minkovicích, nebo ministru zemědělství v komunistické vládě Lubomíra Štrougala Miroslavu Tomanovi. O rok později naopak Zeman na poslední chvíli zrušil plán vyznamenat bývalého osvětimského vězně, svědka hrůz holokaustu a obhájce lidských práv Jiřího Bradyho. Po skandálu zůstalo vážné podezření, že šlo o Zemanovu pomstu za to, že Bradyho synovec, ministr kultury Daniel Herman, krátce předtím přijal dalajlamu.
Ostatně nešlo o jediný případ, kdy Zeman využíval oslavy státních svátků k vyřizování svých osobních účtů. Na Hrad odmítal zvát například rektory brněnské a budějovické univerzity, kteří si jej předtím dovolili kritizovat. Na protest proti tomu opakovaně odmítli účast všichni rektoři státních univerzit.
Slavíme s Konvičkou
Oslavy 17. listopadu 2015 pojal Zeman způsobem, na jaký Češi dlouho nezapomenou. Přijal pozvání na mítink svolaný českou prokremelskou aktivistkou Jelenou Vičanovou. Policie pak pro prezidenta a jeho hosty uzavřela celý prostor Albertova, kde se připomínky sametové revoluce konají. Se Zemanem na pódiu vystoupily postavy radikální, xenofobními názory proslulé scény v čele s Martinem Konvičkou. Do publika pustila policie jen Zemanovy příznivce svezené speciálními autobusy, včetně spolku bývalých komunistických lampasáků. Teprve po intervenci rektora mohla přijít uctít 17. listopad také skupina studentů a učitelů Univerzity Karlovy.
Spojení s extremisty však nebylo náhodné. Zeman využil uprchlické krize a začal štvát proti běžencům, islámu a obecně cizincům. Dá se říct, že se největší měrou podepsal na očividném růstu strachu a nesnášenlivosti v české společnosti.
Kdo se neomlouvá, není gentleman
Na konferenci věnované 70. výročí osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi prohlásil Zeman, že „jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka“ byl fascinovaný nacismem, a proto napsal článek s titulkem Hitler je gentleman. Později se ukázalo, že jde o lež. Peroutkovi pozůstalí se dožadovali omluvy, Zeman ji ale odmítl a trval na tom, že má pravdu, přestože soud vyhodnotil opak.
Soud Miloše Zemana potrestal za cílenou lež, ale bránil jeho právo na interpretaci
Víc než viróza
Zeman okázale ignoruje zákazy kouření, takže během cest po Česku kouřil třeba při návštěvě školy nebo ve vlaku plném lidí. Prezidentská kancelář musela dokonce zaplatit šedesát tisíc korun za vyčištění nekuřáckého pokoje v hotelu Radisson Blu v anglickém Bristolu, protože si prezident chtěl zapálit.
Zeman také proslul výrokem, že mu cigarety a alkohol nijak neškodí. V květnu 2013 se opil na ruské ambasádě a ten samý den o něco později málem upadl při odemykání korunovačních klenotů. Nezměrné pití alkoholu se pak stalo věrným průvodcem celého Zemanova prezidentství a také terčem lidového posměchu. Například když Zemanův úřad označoval zjevnou opilost prezidenta za „virózu“ nebo když sám Zeman v Českém rozhlase mluvil o „ku*dách“.
Možná jde ale o víc než virózu. Prezident v posledním roce či dvou upadl do velkých zdravotních problémů. Přiznal těžkou formu cukrovky, přesto nechal rozpustit lékařské konzilium a svůj skutečný zdravotní stav před veřejností tají.
Česká republika musí zaplatit za vyčištění prezidentem zakouřené místnosti 60 tisíc korun