Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Sám doma u počítače

Kdo jsou muži, kteří ovládají konspirační web Aeronet

42A_foto Česká televize
dům Jiřího Beneše v Čkyni

K brance svého domu v šumavské Čkyni přichází usměvavý starší muž. Když zjistí, že by s ním chtěla mluvit novinářská návštěva, rychle se otáčí a zase mizí. „Nemám zájem se s vámi bavit,“ stačí za sebou křiknout, než úplně zabouchne dveře. Jeho rozrušení lze pochopit. Od té samé branky ho před lety odvlekli členové tzv. Berdychova gangu, aby ho vzápětí jako movitého podnikatele okradli. Agresoři už byli dávno pozatýkáni, Jiří Beneš je na penzi a přestal dělat byznys, napětí ale z jeho života tak docela nezmizelo.

42D_foto TV Nova
Po únosu se nečekaně změnil. (Jiří Beneš v místě únosu)

Před časem se zapojil do provozování proruského dezinformačního webu Aeronet, který se tu stal symbolem šíření překroucených, vymyšlených zpráv. Jak zjistil Respekt, Beneš má na starosti vybírání peněz na jeho provoz. Síť, v níž se nyní ocitl, může být hrou Kremlu a jeho tajných služeb, jak ovlivnit dění v Česku. Stejně tak ale důchodce z pohraničí může sloužit jako prostředník dobrého výdělku svého skrývajícího se šéfa, jemuž peníze pravidelně odevzdává.

Svázán v lese

I když Beneš s médii odmítá mluvit, členové jeho rodiny jsou sdílnější. K brance po chvíli přichází jeho snacha a dcera a ty se na rozdíl od něj komunikaci nebrání. Že by právě jejich příbuzný byl spojený s proruskými dezinformátory, je pro Benešovy blízké šok. Popisují, že za komunismu poslouchal Svobodnou Evropu a hned po revoluci rozjížděl na hranicích podnikání. Na přechodu ve Strážném měl…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

vedoucí rubriky, Fokus

kundra 300
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte