15C_jaros_varianta
Sametové posvícení. Vzpomínka na chvíli, kdy občané začali svobodně prosazovat své zájmy. • Autor: Milan Jaroš

Spojuje nás, že bojujeme v Evropské unii za národní zájmy. Prohlásil český premiér v demisi Andrej Babiš v první půli dubna při pražské návštěvě svého kolegy z Bratislavy Petera Pellegriniho. Připomněl tak a oživil otázku, která se do zdejších debat vrací už od půlky 19. století: Co jsou naše národní zájmy?

Od vzniku samostatného Česka až někam do půlky minulého desetiletí se odpověď zdála téměř samozřejmá: náš národní zájem je v tom, co děláme, budujeme otevřenou společnost i ekonomiku a jdeme do Evropy. Ta cesta se ale v posledních letech zamotala a je zpochybňována velkou částí populace. Byla tedy vůbec správná? Jaké zájmy máme vlastně před očima, když slyšíme, že za ně vyráží bojovat do Bruselu premiér Babiš?

Dvě teze

I neškolený analytik může z veřejné debaty v Česku posledních tří čtyř let rozpoznat, že se tady prosadily dvě značně protichůdné představy o tom, co je v národním, celospolečenském zájmu lidí žijících na území České republiky.

První se dá shrnout do věty, že musíme bránit a rozvíjet členskou spolupráci ve spolcích, jako je Evropská unie nebo NATO, protože její rozvolnění či nedejbože rozklad vrací do hry tragédie, kterým Evropa – a Česko v prvním sledu – čelila v minulém století. Války, holokaust, totalitní režimy.

Druhá naopak radí uvědomit si, že výchozí základnou našich životů je Česká republika a my musíme zajistit, aby fungovala suverénně, aby její svoboda nebyla odvozena od zájmů velmocí a silnějších státních celků a aby nebyla…

I_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3059

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte