Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Šaman

Román Martina Fendrycha Šaman má výtečný začátek. Statek v rozvalinách pod Milešovkou a v něm pětačtyřicetiletý podivín, kolem něhož se začíná rozvíjet rodinný příběh, v němž figuruje otec estébák dokonale zpívající operní árie, citlivá a předčasně umírající matka, divná macecha i nevlastní bratr. Vypravěč průběžným splétáním minulosti a přítomnosti skládá příběh ponurý, jemně mystický a s atmosférou, kterou česká próza umí vyrobit jen výjimečně.

Jenže tajemno vydrží padesát stránek. Pak čteme jen klopotné dovysvětlování, co bylo na počátku tak sugestivně rozehráno. Dozvídáme se, že podivuhodný šaman je tenisový trenér, který v sobě objevil schopnost vcítit se do myšlení lidí kolem a dar léčit nemocné. To by postavě uškodit nemělo. Jenže vyprávění z něj udělá léčitelského Mirka Dušína – jakmile v sobě dar objeví, stará se jen o to, jak se jej naučit zodpovědně využívat; pomáhá ochotně a nezištně, i když ho to vyčerpává až k zemdlení. Osud mu ale přihraje milující dívku, která bojuje proti přemnožení aut v Praze, a tak za ním (inu – autem) jezdí a pečuje o něj. Až do sentimentálního konce se sladkým tajemstvím.

Těch dvě stě padesát stran, kdy román tempo ztratí, je jako procházka po sídlišti v parném létě. Vyprávění znovu a znovu ilustruje základní myšlenky, a tak člověka z nudy napadá: To, že se některé pasáže vyskytnou víckrát a vždy jsou podávány jako nové, znamená, že vypravěč má problém s pamětí, nebo jen autor příběh špatně sestříhal? Má autor pocit, že…

I_obalka_R18_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte