„Před devátou hodinou ranní a večer po osmnácté už nemohu přijímat návštěvy čtenářů. Předem nesmluvené nečekané návštěvy neprodlužujte na delší dobu než nejvýše DESETI minut, jinak narušují můj denní pracovní program, který musím dodržet.“ Tahle slova naklepaná strojem na papírovou kartičku jsou stále přilepená na dveřích žižkovského bytu Jaroslava Foglara hned pod cedulkou s jeho jménem. Spisovatel a rozechvívač neposedných chlapeckých srdcí sice zemřel už před devatenácti lety, ale byt je dodnes v podobě, v jaké ho naposledy opustil.

Může za to další z dobových dokumentů dochovaných na žižkovských dveřích. Policejní pečetě, které byt až do loňska šestnáct let znepřístupňovaly. O Foglarovu pozůstalost se totiž soudil jeho synovec. Neúspěšně, nedožil se konce sporu o autentičnost závěti, ve které spisovatel vše odkázal své nadaci. A byt tak loni definitivně převzala Skautská nadace Jaroslava Foglara. Ta do něj minulý týden sezvala novináře, aby jim oznámila, že pietní místo brzy získá novou podobu: od podzimu bude sloužit jako rezidenční byt pro spisovatele dětské literatury z celého světa.

Milovníci Foglara nejspíš zapláčou. Po stovce krabic, které si odtud už dávno odvezl Památník národního písemnictví, a dalším konvolutu „banánovek“, jejž získala nadace, byt opustí až na pár memorálií všechno, s čím tu Foglar dvacet let žil. Modrý župan, který doteď visí vedle jeho postele, nad kterou je připevněn telefon s (ještě sedmimístnými) čísly jeho přátel. Kráječ chleba v…

I_obalka_R18_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1733

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte