Evropská komise po měsících vyjednávání oznámila postup, s jehož pomocí by chtěla bojovat s dlouho kritizovanou dvojí kvalitou potravin a dalšího zboží na kontinentě. Minulý týden se shodla, že směrnice o nekalých obchodních praktikách bude výslovně uvádět, že je zakázáno prodávat v různých zemích Unie shodně vyhlížející produkty, ovšem s výrazně odlišným obsahem. Změny ve směrnici musí schválit všechny členské státy a Evropský parlament. Komisařka pro ochranu spotřebitele Věra Jourová (ANO) odhaduje, že tento proces bude trvat zhruba půldruhého roku.

Komise vyhověla mladším členským zemím ze střední a východní Evropy, které proti dvojí kvalitě potravin protestují už mnoho let. Podle Jourové už sice směrnice na tuto praktiku svým způsobem pamatuje – říká, že spotřebitel nemá být klamán –, ale obecně se považuje za užitečné, aby se v ní nově doslovně říkalo, že výrobky pod stejnou značkou s významně odlišným složením jsou nefér praktikou.

Klidně víc pepře

Evropské výzkumné centrum už zároveň začalo pracovat na jednotné metodice, kterou by národní inspektoři měli dostat letos během června. Pozvalo experty ze šestnácti zemí včetně Česka, je v kontaktu také se zástupci značek a zastřešující organizací výrobců FoodDrinkEurope. „Společná práce je důležitá, aby metodika a samo testování nemohly být zpochybňovány,“ vysvětluje Jourová. Doteď jednotliví producenti a prodejci argumentovali tím, že se srovnávají jablka s hruškami, tedy že každá národní inspekce sleduje…

I_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte