Vlaky
Cesta nákladná není, ale máte sbalenou zimní bundu? • Autor: Milan Jaroš

Andrej Babiš si minulý týden přidělal další zcela jistě neplánované starosti. Může za ně slib, že ze státních peněz přispěje důchodcům a studentům na hromadnou dopravu. Od 10. června budou z jízdného platit jen čtvrtinu, zbytek dopravcům dorovná stát. Jen letos to státní pokladnu vyjde na tři a čtvrt miliardy.

Z pohledu peněz jde o jednu z prvních větších akcí, kterou Babišova provizorní vláda uvede do praxe. Problém je, že slevy se odkleply až letos, tedy po loňském hlasování o státním rozpočtu. Vláda je tedy musí z něčeho zaplatit. A 400 milionů odevzdá podle nového rozpisu ministerstvo školství, kde peníze tradičně chybí.

Do rezerv mají sáhnout všechny úřady, ale školství je v tabulce přispěvatelů hned druhé v pořadí za ministerstvem práce, které má kvůli správě důchodů a dávek vždy největší rozpočet. Podle Babiše nikdo ve školství žádné škrty nepocítí, protože peníze by se stejně letos nestihly kompletně utratit. To ale nemusí být tak docela pravda.

Něco by se našlo

Zdejší velká černá okna s kovovými rámy pamatuje Pavel Ripka už z dob, kdy v přízemních laboratořích na ČVUT v osmdesátých letech studoval. „Už tehdy skrz ně v zimě dost táhlo,“ vzpomíná dnešní děkan elektrotechnické fakulty při exkurzi v zanedbanějších částech kampusu v pražských Dejvicích.

Teď už se tu okna vůbec neotvírají. Rámy jsou natvrdo přišroubované, v jednom místě je okno pro jistotu zapřené bytelnou dřevěnou fošnou o vysoký a těžký laboratorní stroj, který vypadá jako z muzea.…

I_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1073

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte