Nils Frahm in his studio at Funkhaus, a former East German broadcasting headquarters in Berlin.
Nils Frahm • Autor: New York Times, Profimedia

Když britský deník The Guardian začátkem března vydal přehled deseti současných nejvlivnějších hudebníků, ocitl se ve výběru mezi popovými hvězdami, feministickými zpěvačkami a moderními folkaři i německý skladatel a klavírista Nils Frahm. Ačkoli jeho koncertní turné bývají dopředu vyprodaná, není to hitmaker, který by nakažlivými nápěvy bořil hitparády. Jeho otisk je ale mnohem hlubší. Pokud někdo našel recept na to, jak posluchačům navodit ve stresu 21. století stavy klidu a snění, je to právě Nils Frahm.

V průběhu několika posledních let se mu povedlo stvořit cosi jako zvuk pro léčení neuróz dneška: příjemně znějící náladovou směs, v níž se prolíná klubová elektronika s vlivy klasické hudby, především té klavírní. Má to i své nevýhody. Zásluhou této atraktivní formule se za ním totiž táhne obrovská vlna následovníků a imitátorů, kteří jeho postupy víc rozmělňují, než obohacují. Nejlépe je to vidět na streamovacích službách. Na nich se největší popularitě a počtu přehrání těší „zklidňující“ playlisty, které se nesou v duchu jeho meditativního rukopisu.

Pětatřicetiletý Frahm každopádně nyní platí za nejslavnějšího představitele soudobého neoklasického žánru a jak ukazuje jeho mimořádná albová novinka All Melody, on sám – na rozdíl od zmíněných playlistů – hudbu nepojímá jako účelovou anonymní kulisu. Stále si udržuje kontemplativní charakter a možná nejvíce vzrušující je na něm skutečnost, že ačkoli je řazený mezi klasiku, přistupuje ke klavíru a klávesám s…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1451

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte