Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Komentáře

11. rozsudek

Lukáš Nečesaný se zřejmě stal českým rekordmanem v počtu vyslechnutých rozsudků za jeden trestný čin. Deset už jich má v ruce písemně, o jedenáctém ví, že byl vynesen, a ví také, že ani ten nebude poslední. V desátém rozsudku byl Lukáš Nečesaný zbaven Krajským soudem v Hradci Králové viny. Podle tohoto soudu není dost důkazů pro tvrzení, že se Nečesaný v roce 2013 pokusil zavraždit kadeřnici v její provozovně v Hořicích. Jedenáctý rozsudek vynesl čerstvě a neveřejně Vrchní soud v Praze a rozhodnutí o nevině Nečesaného opět zrušil. Proč nevíme, vrchní soud nechce dosud nezveřejněný verdikt komentovat. V devíti předchozích rozsudcích u soudů tří stupňů, včetně Nejvyššího, byl Nečesaný šestkrát odsouzen do vězení, většinou na třináct let, třikrát byl osvobozen. Část trestu si už odseděl, momentálně pobývá na svobodě.

Jde o neuvěřitelný zmatek. Zvraty známe i z řady jiných soudů, třeba s Davidem Rathem. Ale případ Nečesaný je výjimečný. Důkazy v případu nejsou jednoznačné, Nejvyšší soud si proto myslí, že by měl být Nečesaný osvobozen. Nižší soudy – s výjimkou desátého rozsudku – naopak znovu a znovu tvrdily, že Nečesaný je vinen. Tohle není obvyklá praxe.

Nevíme, co soudce nižších instancí k přesvědčení, že Nečesaný je pachatelem pokusu o vraždu, vede, je ale evidentně hodně silné. Nezdá se být podložené důkazy a svědectvími, které by šly najít ve spisu. Nejvyšší soud si naopak myslí, že důkazy a svědectví vinu Nečesaného nejen zpochybňují, ale vylučují. Nicméně u nižších…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte